Niemal połowa dorosłych Polaków (48%) negatywnie ocenia relacje polskiego Kościoła i PiS, oceniając je jako zbyt bliskie, a 63% badanych uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki rządu PiS – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Większość (70%) jest również krytyczna wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań.
Z przeprowadzonego badania wynika, że zaledwie 16% Polaków pozytywnie ocenia relacje Kościoła i partii rządzącej, natomiast niemal połowa (48%) ocenia je negatywnie uważając, że są one zbyt bliskie. Negatywny stosunek przeważa wśród zwolenników PO i Nowoczesnej (po 71%), jednak sceptyków nie brakuje również wśród wyborców Kukiz’15 (48%) oraz PiS (20%).
Tylko 6% badanych twierdzi, że Kościół powinien popierać politykę PiS, a zdecydowana większość (63%) jest zdania, że Kościół powinien zachować neutralność. Odpowiedzi takie padają niezależnie od sympatii politycznych badanych oraz ich zaangażowania religijnego. Uważa tak bowiem 86% sympatyków Kukiz’15, 72% sympatyków PO, 53% – Nowoczesnej oraz 47% – PiS’u. Tego zdania są zarówno katolicy praktykujący, jak i niepraktykujący (po 62%).
Polacy są także bardzo krytyczni wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań w trakcie nabożeństw w kościele, bo aż 70% badanych ocenia to zjawisko negatywnie. Najwięcej przeciwników jest wśród zwolenników PO (95%) i Nowoczesnej (94%). Tego zdania jest również 60% praktykujących katolików. Przewaga zwolenników poruszania tematów politycznych podczas kazań jest wyłącznie wśród sympatyków PiS.
„Wyniki badania można zinterpretować jako mocny głos Polaków za rozdziałem Państwa i Kościoła. Nawet osoby definiujące się jako praktykujący katolicy wolą, by Kościół zachował neutralność polityczną” – komentuje dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego.
Najwięcej osób deklarujących się jako praktykujący katolicy jest wśród zwolenników PiS (66%) i Kukiz’15 (62%), a w dalszej kolejności wśród sympatyków PO (45%) i Nowoczesnej (26%).
„Katolicy są wśród sympatyków nie tylko PiS, ale również w pozostałych ugrupowaniach politycznych. Dla polskiego Kościoła powinien to być jasny sygnał, że jeśli nie chce tracić wiernych, to powinien zaprzestać angażowania się w politykę partii rządzącej. Dobrze, że głos zaczynają zabierać też duchowni, którzy dostrzegają niebezpieczeństwo zbytniego upolitycznienia Kościoła i przed tym przestrzegają” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl
————————————————————————————
Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Terminy realizacji: 8 – 11 września 2017 roku. Metoda: CAWI.
Ariadna to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl
2. Prezentacja „Postawy Polaków wobec relacja Kościół – państwo”